zzeni / swift-academy-homeworks

A shared repository for the swift academy's courses

Home Page:https://swift-academy.zenlabs.pro

Geek Repo:Geek Repo

Github PK Tool:Github PK Tool

Swift Academy Homeworks

Настоящото repository е предназначено да се използва като споделен проект за качване на решенията от домашните и контролните към курса по Front-End Програмиране на Swift Academy.

Принципи на работа

1. Fork & Clone

За да може да ми изпраща домашните си, всеки курсист трябва да копира поекта в своя GitHub акаунт (fork), да го изтегли на персоналния си компютър/лаптоп (clone) и да създаде в него свое разклонение (branch).

Копирането на проекта става чрез функцията Fork на GitHub уебсайта, а изтеглянето му - чрез функцията clone на програмата GitHub desktop.

Копието на проекта в уебсайта на GitHub, се нарича remote repository или отдалечено копие, а това на личния компютър/лаптоп - local repository или локално/работно копие

Създаването на разклонение става в програмата GitHub desktop, чрез менюто Branch - > New Branch.

Разклонението трябва да бъде именувано в следния формат: ImeFamilia. Т.е. собствено и фамилно име, на латиница и без интервал.
Например: EvgeniaManolova.

Подробна инструкция за инсталирането и setup-ването на програмата GitHub desktop има ето тук

2. Интеграция с Brackets и файлова организация

Всяко копие на проекта, първоначално ще бъде празно (с изклчение на файловете README.md и .gitignore).

Необходимо е да се създаде работна папка, именувана по същия начин както е именуван съответният branch.

За да може да работи само в своята папка, всеки курсист трябва да я зададе като работен проект в Brackets (Избира се File -> Open folder, след което намира/създава своята рабтна папка в папката на клонираното репозитори (swift-academy-homeworks))

При работа по домашни/упражнения/проекти, курсиста трябва да се съобразява със следните правила за именуване:

  1. Всички задачи към даден урок се поставят в папка, именувана спрямо номера на съответния урок: lesson1, lesson2 и т.н.
  2. Всяка отделна задача за упражнение, се решава в отделен подпроект (папка), именуван: task1, task2 и т.н. , а всяка такава папка се поставя в папката на съответния урок (lesson1, lesson2, ...)
  3. Всяка отделна задача за домашно, се решава в отделен подпроект (папка), именуван: hw1, hw2 и т.н. , а всяка такава папка се поставя в папката на съответния урок
  4. Папките на задачите от контролните се именуват: test1, test2 и т.н.
  5. Папката на финалния проект се именува: project.

ВАЖНО: Работи се единствено в собствената папка!

Пример

Когато работя по дадена задача за упражнение, напр. Задача 1 от урок 3, променям файловете в папката EvgeniaManolova -> lesson3 -> task1.

Когато работя по дадена задача за домашно, напр. Задача 2 от домашно 3, променям файловете в папката EvgeniaManolova -> lesson3 -> hw2.

Когато работя по дадена задача от контролно, напр. Задача 1 от контролно 2, променям файловете в папката EvgeniaManolova -> test2 -> task1.

3. Change & commit

Всяка промяна, която направя в Brackets, се отразява в секцията Changes на Github Desktop програмата. Тези промени, са текущи (наричат се още локални промени) и ако преценя, че искам да ги запазя, трябва да направя *commit.

Commit на промените се прави тогава, когато е постигнат някакъв етап от решението на задачата, който си заслужава да бъде запазен, защото ще се използва като основа за по-нататъшното решение.

Revert на промените се прави тогава, когато текущото решение на задачата е неправилно и единствения начин да продължим е като се върнем назад към състоянието на проекта от последния commit.

4. Pull / Fetch

Когато има remote update (промени по файловете, направени от някой друг) в бранч-а, в който работим, трябва да използваме функцията Pull на програмата GitHub desktop, за да изтеглим тези промени в нашето работно копие.

За да разбере дали има такива remote промени, програмата GitHub desktop използва командата Fetch.

4. Push & Pull request

Когато дадено домашно или задача са готови за предаване, те трябва да бъдат качени в отдалеченото копие и да се направи заявка за внедравяне (pull request) към базовия проект или т.нар. origin (zzeni/swift-academy-homeworks)

За целта първо трябва да са cmmit-нати всички локални промени и нови файлове в локалното копие на проекта.

Качването на локалните промени в отдалеченото копие (това, което е на сайта на GitHub), става посредством функцията Push на програмата GitHub desktop.

След като бъде изпълнен push , всички нови файлове и промени се отразяват в отдалеченото копие на съответният курсист.

Последната стъпка е да бъдат внедрени тези промени в базовото repository или т.нар. origin (zzeni/swift-academy-homeworks).

За целта трябва да се направи Pull request или от уебсайта или от програмата GitHub desktop.

About

A shared repository for the swift academy's courses

https://swift-academy.zenlabs.pro


Languages

Language:HTML 62.2%Language:CSS 24.4%Language:JavaScript 13.4%