IliaIdakiev / en2bg4term

опит за речник с преводи на популярни термини от света на ИТ на български

Geek Repo:Geek Repo

Github PK Tool:Github PK Tool

  • По-долу има един речник. Ако не ти се чете въведението -> премини към него директно. *

Защо ?

Настоящето хранилище бе започнато, за да систематизира превода на терминология в контекста на информационните технологии. Целта е да събере на едно място и да предложи английско->български речник отразяващ възможно най-точно на съответните феномени, които се използват ежедневно от действащите лица в света на информационните технологии.

Говоренето и познаването на английският език е чудесно умение, което следва да се толерира. Но не следва да се толерира неинформираното смесване на български и английски език, освен ако това е неизбежно. Българският език предлага доволно разнообразие от думи и словоред, които позволяват осмислянето на компютърната терминология съвсем естествено. Правото да се правим, че не съществуват е изцяло наше. Отговорността също.

В някаква степен, хранилището започна спонтанно и в следствие сблъсъка с хора, откровено арогантни, които смятат, че в безхаберния манифест на незнанието си са едва ли не интересни и актуални. Съвсем не. Но и целта тук е консенсус, а не конфронтация.

Разбира се, всички читатели които настояват да запазят понятията в оригинален вид ще бъдат поощрявани да овладеят в същина английския език и да го използват в изложенията си напълно и безусловно. Във всички останали случаи следва да знаят, че звучат нелепо.

Да, наистина човек има склонност да не не прави разлика м/у привнесени чуждици и думи, за които има съвсем приемлив превод. Но незнанието и неосъзнатостта не могат да са извинение или доводи в полза на ниското ниво на култура. Просто негови аспекти.

Важно

Настоящият документ не цели вменяване на националистически виждания, шовинизъм и други крайни форми на гордост и предразсъдъци, а единствено да въведе единно разбиране за превод на някои понятия. И да изпита готовността на читателите да възприемат тези речеви форми. Ако след това категорично въведение все пак дръзнете да убеждавате (някой от участниците в проекта) в смислеността на говоренето на английско-български - ще бъдете жестоко попарени.

И все пак... защо, бе, пич?

Защото е нелепо, когато някой възпроизведе словосъчетание подобно на "тук ще хендълнем един евент, който е бил райзнат като ексепшън". И защото не намерих подобен речник, който да ми хареса. И защото съмишлениците на това хранилище не се притесняват да предизвикат ленивите умове на самозвани специалисти, които повтарят като папагали актуалните за времето лафове. И защото ни харесва да провокираме онези, които се преструват, че живеят в Ню Йорк, докато своеобразни гета във всички социални слоеве пълни с напълно неграмотни подрастващи започват да заемат реални пиксели от демографската карта.

Често се посочва довода, че е по-лесно говоренето с чуждици. Друг път, че преводът бил нелеп. Е, какво по-нелепо от това да си илитерат докато претендираш за задълбочени познания в съответната област. Нека не остава съмнение - използването на правилните термини на български подсказва за едно осъзнато изработване на изреченията, владеене на собствената реч. И освен това: разбиране на материята и кой феномен към какво се отнася. Макар и трудно, това е и един вид тренировка на мисълта. А също така, някои термини звучат забавно, дори занимателно.

Очакван отпор

И все пак - няма да закъснее превъзбудения отпор, потокът от огън и жупел в защита на едва ли не изначалното право на безхаберна неграмотност. Ясно е, че мащабът на българската диаспора по света е допълнителна предпоставка за отдалечаване от корените. Но увереността в смисъла от това начинание е защитена с опита на над 3000 часа лекции с техническа насоченост, над 100 публикации и хиляди сблъсъци с филолози и отворковци от всякакви спецалности.

В този ред на мисли, зложелателите могат да бъдат уверени, че подбутителят на това хранилище е изкарал едни добри 15 години с английска литература и събеседници (и продължава) при това не само с техническа насоченост. Има стабилна отправна точка за разсъжденията си и увереност в смисъла на първоизточника.

Приветстват се предложения и коментари

Ще установите, че някои от предложените по-долу преводи са съвсем естествени, за други сигурно ще си кажете, че може и по-добре, а трети ще ви разсмеят. Това е чудесно! Разглеждайте предложените преводи с чувство за хумор и се съмнявайте в тях, за да предложите по-добри.

Самите термини не са обяснявани в детайли и контекст, защото тук не се цели създаване на енциклопедия, а описване на известните и до някъде възприети преводи. До някъде, защото е трудно да се постигне консенсус за нещо такова. В описанието на понятията по-долу има такива с дословен по смисъл превод, а други са избрани, така че да отразяват най-точно смисловото значение на термина. Трети са наследени от наченките на техническа литература отпочнати нейде в зората на модерната българска история.

Ясно е, че съществуват думи в българския, чуждици, които вече са утвърдени в книжовния език и тях няма да ги закачаме в нелепи опити за едва ли не по-точен превод. Например: index/индекс, program/програма, object/обект vector/вектор, stack/стек, calculator/калкулатор, file/файл и т.н. Може би тях в един момент ще ги запишем в отделна графа. А току виж се появят и техни преводи...

Преди да се пристъпи към същината на описанията ще напомня само, че Паисий Хилендарски, автор на "История славянобългарска" се е възмущавал на онези, които се гърчеят и е смятал, че по този начин обругават езика си и себе си. Ние може само да си мечтаем да достигнем размах на мисълта присъща за подобни титани, но всеки опит е крачка напред.

Заявки за сливане с ваши допълнения са добре дошли :)

Речник

(mоже би ще се раздели в крайна сметка на части по отделни файлове...)

A

EN BG Коментар
access достъп
acess right право на достъп
acceptance приемане
activity дейност
agenda дневен ред най-често в контекста на срещи, темите и последователността за тяхното обсъждане
addition допълнение
alias псевдоним
api (application programming interface) програмен интерфейс две чуждици в едно
apply приложи, прилагам
application изделие в литературата е възприет термин 'приложение', което е неточно защото не показва какво прилагаме
array масив
audit преглед, оценка,одит Wiki
audio звук
authentication удостоверяване понякога може да срещнете и автентикация, което е откровена чуждица
authorization упълномощяване ползва се и термина оторизаця, но най-вече от банките, вероятно в този си вид думата е привнесена от руски Wiki
assess оценявам
assign ---

B

EN BG Коментар
background фонов
background task фонова задача
bandwidth дебит буквално означава пропускателна способност
basic базов
behind the scenes зад кадър
binary двоичен
bind to port закачам на порт за мрежови приложения, които се закачт и...'слушат' на порт
blacklist забранен списък, черен списък
branch разклонение, клон най-често при системите за управление на програмен код (SCMs)
breakpoint точка на прекъсване при проследяване изпълнението на програми
boolean булев
bucket кофа, буре, бидон, каца (същ.) тук хора се търкалят от смях, но е факт, че bucket означава точно това и се ползва точно този смисъл
bundle вързоп, пакет
bug недостатък
button копче макар че бутон е възприето като чуждица

C

EN BG Коментар
call извикване на функция или подпрограма
catch хващам
capture прихващам
chain of events верига от събития
char, character символ в смисъла на знак
cipher шифър
circular цикличен
circuit верига най-често електрическа
counter брояч
commit предаване в смисъл на предаване на изходен код
compatible съвместим
compilation комплект в смисъл на събиране на едно място на сходни по характеристики обекти
compilation изграждане в смисъла на процеса на превод от програмен към машинен код
connect to връзвам се, закачам се (към)
connection връзка
connection pool набор връзки
content съдържание
continuation продължение в смисъла на подпрограма, в която се продължава изпълнението при приключване на заявна операция. поздрав за всички нодни шивачи
contribution допринасяне, допълнение
contributor съмишленик
computation изчисление
computer изчислителна машина за пълнота, не очакваме някой да почне да позлва тоя термин. но той включва всичко от калкулатор до машини заемащи цял изчислителен център. Wiki

D

EN BG Коментар
data данни Wiki
database база данни някъде пишат база от данни, често в контекста на система за управление на бази от данни (СУБД)
debugging проследяване, изследване, разследване, трасиране директният превод би бил "пощене", който разбира се не е подходящ
default по подразбиране най-вече за стойността по подразбиране на нещо
default value стойност по подразбиране
deffered отложен най-често в смисъла на отложен обект при работа обещани стойности WiKi
denial отказ
delivery доставка, приключване често в контекста на доставка на софтуерно решение или приключване на фаза
device устройство
digit цифра
digital цифров
discontinue преустановявам
distributed architecture разпределена архитектура
distributed execution разпределено изпълнение
draft черноваа
download свалям, взимам, разтоварвам за файл най-често е свалям/взимам, за сваляне на данни от...

E

EN BG Коментар
editor редактор
emit издавам event emitter - издател на съобщение
enable позволявам, опосредствявам в смисъла на правя възможно
entry --- as in data entry
encoding кодировка
epic fail пълен провал или както обича да казва един познат - пълно неможене
essentially по същество или "на практика"
evaluation оценяване, оценка "всеки израз, част от програмен код се оценява"
event събитие
event handling обработка на събития
execution изпълнение
exception изключение
export износ на данни

F

EN BG Коментар
facility съоръжение
facilitate спомагам, опосредствявам
feature особеност, белег, възможност в контекста на софтуерни изделия, най-вероятно искаме да обозначим определена възможност на изделието
fallback резервен вариант
firewall защитна стена макар и почти дословен, този превод е възприет в множество издания в областта на телекомуникациите
frequency честота
folder папка най-често за папка с файлове или документи
font шрифт, глиф Wiki
fork клониране за процес или разклонение в историята на даден програмен код

G

EN BG Коментар
generalization обобщаване
generic общ в смисъла на стандартен или обобщаващ
goal цел

H

EN BG Коментар
handler обработваща функция
hash array, hash асоциативен списък
host крайна точка, точка очевидно не дословния превод 'домакин', но най-често host се използва за обозначаване не крайна точка в мрежата
hard drive твърд диск макар и дословно да трябва да се преведе като 'твърдо управление' или 'твърдо устройство', именно този превод е възприект в литературата.

I

EN BG Коментар
idle time свободно време
image изображение
immediate незабавен
implementation реализация
import внос на данни
imported привнесен, присъединен ...в пространството на имената
incoming входящ
input вход, въвеждане за входни данни
integer целочислен Wiki
integral part неразделима част
incremental Нрастващ
intermediate непосредствен примерно: непосредствена стойност на променлива при проследяване на изпълнението
inspect преглеждам, изследвам
instant незабавен, неотложен
ip address мрежови адрес
issue казус Wiki често се ползва и проблем, което също е чуждица

###J

EN BG Коментар
join свързване

К

EN BG Коментар
knob врътка, чекрък Wiki

L

EN BG Коментар
lag закъснение, забавяне
leak теч най-често за memory leak...
limited access ограничен достъп
link връзка не, това не е връзката на обувките ти
list списк
listen on port слушам на порт
load товар, зареждане
lock заключвам

M

EN BG Коментар
mail поща да, бате, поща, а не звуци от котката
match съвпадане, съвпадение
map карта, речник речник, защото типът Map() по своето същество е речник. може и изображение
mapping изображние от математиката Wiki
management управление
mediate опосредствявам
media stream медиен поток очакваме предложения за превод на media
mediator посредник
merge сливане
merge sort сортиране, чрез сливане
minutes of meeting (МоМ) бележки от срещата съкратено на английски
mockup макет като mockup server - макет на сървър
multiple множествен, многократен

N

EN BG Коментар
network address translation (NAT) преадресиране букв. транслация на адреси
namespace пространство от имена най-често в програмните езици
network мрежа, мрежова среда, мрежови
nick, nickname псевдоним
node връх, възел, елемент обикновено елемент от мрежова топология
numeric числов
null нищожество

O

EN BG Коментар
observer наблюдател
order ред, подредба
output изход резултат от програма или инструмент
outgoing изходящ
open source отворен/свободно-достъпен код тук малко има игра на думи, дословният превод би бил 'отворен източник'

P

EN BG Коментар
participant участник
pattern шаблон
payload товар
pcb печатна платка от printed circuit board = изпускаме circuit...
performance производителност незнайно защо някои хора използват френсйкото 'performant' в речта си на български
phase delivery прикючване фаза
placeholder поставка, закачалка най-често се ползва за символи, които обозначават места в шаблони от символни низове, които се попълват по-късно. дословният превод би бил нещо като местодържач. предвид, че се обозначават с ? или @ можем да си мислим за превода захват
pointer указател
post (verb) изпращам напр. "post a pull request" -> "изпращам заявка за сливане"
post to публикувам в, пускам в напр 'post message to the group' = 'пускам съобщение в групата'
preview преглед
promise обещание, евентуална стойност заб: това е термини в контекста на отложените/асинхронни стойности. интересно е че финансистите вече използват термина 'фючърси', което е чудесн пример за нелепото побългаряване на думи, за които може да се намери превод, както и за липсата на воля за използване на терминология на български Wiki WiKi
propagade плъзвам, разпространявам най-вече за промени, които се разпространяват от някакво звено към други такива. т.е. плъзват по мрежата
proxy пълномощник
public key публичен ключ
publish публикувам
pull request заявка за сливане, заявка за дърпане термин от системите за управеление на код
property свойство, характеристика
pro(s) & con(s) предимства и недостатъци
prototype първообраз
provider доставчик например доставчкик на решения - solution provider
pipe тръба _символът '
push/pop добавям/изваждам но може и допълвам/извеждам. разбира се в контекста на стек
push code качвам код

Q

EN BG Коментар
query запитване, заявка обикновено заявка към някаква сървърна система
queue опашка

R

EN BG Коментар
raise exception възниква изключение, възниква грешка преводът "възниква грешка" е също подходящ, когато под exception задължително разбираме грешки
random случаен или rand...
raw суроватен, изходен най-често за данни
raw data първообраз, суроватни данни даните в техния суров, необработен вид
realtime в реално време
realtime communication реалновремева комуникация
reference препратка грешно преведено като псевдоним (alias) в литературата на български
regular expression регулярен израз заб: това е установеният в дискретната математика термин. вероятно на времето е можело да го въведат като 'правилни изрази', защото regular има множество подходящи преводи. в оригинал regular expressions са се споменавали и като рационални изрази. Wiki
repository хранилище, склад най-често за някакъв вид данни или програмен код (git)
resolution (gfx) разделителна способност (на екрана)_
resolution (of issue) разрешаване на казус
remote отдалечен
remote end (на) другия край
response отговор
request заявка
resolve решаване
reject отхвърляне
require изисквам
router маршрутизатор този термин е възприет още през 80-те

S

EN BG Коментар
send request изпращам заявка
send to изпращам към, говоря си с вторият превод е по-скоро в преносем смисъл, но може да се ползва много ефективно за описание на действията между крайни точки в мрежова среда
sample статистическа извадка
service услуга
service oriented architecture архитектура към услуги или архитектура ориентирана към услуги
sequence последователност, ред от обекти или стойности (ref. OEIS)
set множество като съществително - множество обекти ( a = { 1, 2, 3, 4, 5 } )
set задавам като операция присвояване на стойност ( a = 10)
siblings котило скандал, но факт. оригиналният превод е от Е.Кунев, на когото сме дълбоко признателни
signature подпис най-често за цифров подпис или някакъв вид критография
singleton единак най-често за шаблона за единствена инстанция/екземпляр на клас от ООП
scale мащаб (Wiki)[https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D1%89%D0%B0%D0%B1]
scope (variable) видимост, област на видимост Още най-често за променливи или обхват на задание
scope (document) обхват на документа при задаване на изисквания към функционалността на софтуерно изделие например
scroll прелистване в сисъла на преглед на страница, чрез преместване на плъзгач
slider плъзгач това нещо вдясно на прозорците, което позволява да прелистим страницата
socket муфа оригиналният превод е от Е.Кунев, на когото сме дълбоко признателни
solution решение
source code програмен код понякога му казват и изходен код, което някак си не е яко - все едно някой се е изходил...
software appliance софтуерно/програмно изделие
subroutine подпрограма
submit изпращане, подаване
subscriber абонат, записан ...записан за получаване. от scribe -> пиша и sub -> за
subscription абонамент
substitute заменям често в контекста на операции с регулярни изрази съвпадане/замяна <-> match/substitute
support поддръжка Речник
share споделяне, споделена папка
shared content споределено съдържание
state състояние
statement израз в смисъла на част от програмата, която изразява "нещо" и най-често има като резултат оценка (value, valuation)
stream поток ...от някакви данни
string низ най-често се използва за обозначаване на символен низ
switch комутатор да, има такъв термин Wiki
switch прекъсващ в смисъла на копче

T

EN BG Коментар
tail опашка
table таблица на немски е tabelle, за това може да чуете 'табела', което е друго нещо на български
task management управление на задачи
teambuilding сплотяване на екип, възпитаване на екипна работа изграждане на екипно съзнание
template шаблон Речник
thread нишка
throw хвърлям thorw error - хвърлям грешка
time-series data хронологични данни
tool инструмент
topic тема
tracking проследяване например на казуси - issue tracking
transform преобразуване макар дословното да би било преформиране или по-вялото преобразуване. някои източници посочват трансформиране като възможен превод
transpile превод 'превод', защото един програмен език се превежда (преподрежда) до друг
trend тенденция
tuple кортеж Речник най-често за наредена N-орка от данни в СУБД

U

EN BG Коментар
user потребител
utility полезност често се ползва и като съществително за виртуалната суровина, която се доставя от някои доставчици като Интернет свързаност, електрозахранване и т.н. Wiki
update обновление, обновявам
upload качвам, зареждам напр: качвам данни в системата или на сървъра
upgrade --- ---

V

EN BG Коментар
value стойност, величина
var, variable променлива
vertex връх WIki
view изглед
visitor посетител
viral заразно за теми и феномени, които стават рязко популярни и заразяват със самата си идея
volatile чувствителен, чуплив най-често като термин за променлива, която е обект на промяна от външни процеси

W

EN BG Коментар
wireless безжичен
workgroup работна група, бригада добавих го за радост на всички, които стигнаха чак то тази буква :)

Z

EN BG Коментар
zoom in приближаване, близък план
zoom out отдалечаване, общ план
zoom мащабиране

About

опит за речник с преводи на популярни термини от света на ИТ на български