ebraminio / pr-techblog

دست نوشته های فنی فارسی زبان

Home Page:http://pullrequest.ir

Geek Repo:Geek Repo

Github PK Tool:Github PK Tool

پول ریکوئست، دست نوشته های فنی فارسی زبان

پول ریکوئست یه بلاگ فارسی زبانه که نویسنده هاش برای وب فارسی اهمیت قائل میشن و تجربیاتشون رو در قالب مطالب و مقالات متنوع به صورت رایگان در اختیار علاقه مندان قرار میدن. مطالب منتشر شده در پول ریکوئست در حوزه طراحی و توسعه وب، موبایل، ابزارها، فریم ورک ها، کتابخانه ها، وب فارسی، پرک شاپ ها، استارت آپ ها و ... هستند و سعی شده تا با زبان شیوا و شیرین و تاحدودی خودمونی و فان نوشته بشن تا خوندن رو برای همه راحت کنه و احساس کتابی بودن رو از بین ببره.


ما در پول ریکوئست عاشق نوشته های افتخاری هستیم. نویسنده های افتخاری هم برای بلاگ مفید هستن و هم برای خواننده ها و هم برای خودشون. همونطور که میشه با یه بازدید سریع از بلاگ اینو فهمید،‌ ما با محتوای فنی فارسی زبان زنده ایم! خواننده های ما تشنه نوشته های جدید و مفید ان. پس اگر قلم خوبی دارین و جسارت نوشتن، مطالبتون رو برامون ارسال کنین. قسم میخوریم که این مطالب با اسم و برند خودتون معرفی میشن :دی

از چی بگم؟

شاید بشه گفت ترجیچ میدیم دلیل انتشار مطلبتون توی بلاگ پول ریکوئست، این باشه که مطلبی رو بلدید و بسیار مشتاقید تا اونو با دیگران هم به اشتراک بذارید. اگر دلیلتون همینه عالیه! موضوعتون میتونه هرچیزی باشه که به وب مربوطه. (Anything Web)

اگر هم فنی نویس هستین اما دوس دارین تا ما موضوعی بهتون پیشنهاد کنیم حتما باهامون در تماس باشید. پول ریکوئست همیشه لیست بلند بالایی از موضوعات پیشنهادی نگه میداره :)

برای کی و چی بنویسم؟

مخاطبان بلاگ پول ریکوئست از گیک های شب بیدار تا نوجوونای علاقه مند به وب و موبایل رو شامل میشه. پس نوشتن مطلب برای ما کار سختی نیس. میتونین هم ساده درحد ۱۰۱ بنویسین و آموزش یه ابزار رو به صورت روون توش بگنجونید یا اینکه راجع به حل یه مشکل قدیمی و سخت بنویسید که اخیرا حلش کردید. حتی میتونین دیدگاهتون رو در مورد وضعیت فعلی غیر فنی وب فارسی در قالب یه مطلب برامون ارسال کنید. مثل ورکشاپ هایی که توی سطح کشور برگزار میشه یا همایش ها و جشنواره ها، استارت آپ های نوپا و ... خلاصه اش اینکه عرصه بازه و ماهم تا جایی که بتونیم در اشتراک گذاری این مطلب بین توسعه دهنده های وب فارسی دریغ نمیکنیم.

حالا چطور بنویسم؟

سعی کنین قلموتون خودمونی و ساده و بلیغ!! باشه. اگر میتونین کمی فان (Fun) بنویسین. مثل همین متنی که الان دارین میخونینش.

پول هم میدین؟

توی دنیا مرسومه برخی از بلاگ های معروف به نویسنده هاشون حقوق میدن و اونا رو در سهم های مادی و معنوی شون شریک میکنن. ما هم همین سنت رو درپیش گرفتیم اما خب هدف اصلیمون گسشترش و پیشرفت وب فارسیه پس فعلا درآمدی توی نوشتن برای پول ریکوئست وجود نداره. اما قول میدیم همونطور که ما به پیشرفت وب فارسی اهمیت میدیم و همینطور پیشرفت خودمون، دوستانمون هم به پیشرفت ما اهمیت بدن و خب چی بهتر از اینکه یه کامیونیتی بهت اهمیت بده؟! :)

حالا راه نوشتن و ارسال مطلب براتون چطوریه؟

اسمی که ما برای این بلاگ انتخاب کردیم دلایل متعددی داشته. یکی از این دلایل این بود که تصمیم داشتیم بلاگ رو کاملا استاتیک و با استفاده از jekyll بسازیمش. برای هاستش هم از Github-Pages استفاده کنیم. خب در این صورت اگر کسی تمایل داشت برامون مطلبی ارسال کنه میتونه اونو در قالب یه پول ریکوئست به مخزن بلاگ بفرسته. ازینجا بود که اسم پول ریکوئست به ذهنمون رسید.

برای فرستادن مطلبتون برای ما ۲ راه وجود داره: راه اول که گیکی هم هست :دی و خب گیک ها و عاشقان اوپن سورس باهاش خیلی خوب کنار میان، راه فرستادن PullRequest هست:

روش کار هم ساده است. در ابتدا مخزن بلاگ رو از آدرس مخزن بلاگ فورک کنید. در مرحله بعدی روی برنچ master مطلبتون رو در قالب یه فایل مارک داون در پوشه _posts قرار بدید. مطمئن باشید که فرمت نام فایلتون باید yyyy-m-d-title.md باشه. برای آشنایی بیشتر با روش کار jekyll میتونین از این لینک استفاده کنین. در نهایت هم بعد از اتمام نوشتار کافیه تغییرات رو در مخزنی که فورک کردین پوش کنید و یه درخواست PullRequest برامون ارسال کنین. اگر با مراحل ارسال یه درخواست PullRequest آشنا نیستید میتونین از این لینک راهنما استفاده کنین.

مهم نیس با چی مینویسین اما اگر بتونید توی فرمت MarkDown بنویسین عالی میشه. اکر تا حالا با این فرمت کار نکردین به لینک راهنما مراجعه کنین تا نیمی از عمر فنی تون به باد نرفته :دی

یادمون نره کیفیت مطلب با اضافه کردن تکه کدهای مفید، لینک های هوشمندانه به ابزارها و کتابخونه هایی که استفاده میکنین، عکس از دمو و مراحل کار و ... بالاتر میره و تجربه خوندن مطلب رو برای خواننده لذت بخش تر میکنه.

ابزارهایی که ما برای مطالب خودمون ازشون استفاده می کنیم:

در روش دوم که ممکنه برای بعضی ها ساده تر باشه کافیه مطلب رو برامون ارسال کنین و ما خودمون زحمت کارهای بالا رو میکشیم :دی اما مطلب به اسم شما منتشر میشه. اگر از این روش استفاده میکنین تا جایی که میتونین از چارچوبهایی که معرفی شد استفاده کنین.

راستی: اگه کامیتها رو هم به فارسی بنویسین دیگه عالی میشه :))

مراحل انتشار

همیشه نه ولی در اکثر اوقات به این صورت پیش میره که:

  • با هم صحبت میکنیم و اعلام آمادگی میکنین که میخواین برامون مطلب بنویسین
  • شما مطلب رو انتخاب مبکنین یا باهمفکری هم یه مطلب بهتون پیشنهاد میدیم
  • نمونه اولیه مطلب رو میفرستین برامون
  • اگر مشکلی نداشته باشه میره توی لیست انتشار، اگرم مشکل داشت باهم صحبت کنیم و تصحیحشون میکنیم
  • در نهایت هم شما مطلب منتشر شده رو توی بلاگ پول ریکوئتست خواهید دید

ختم کلام اینکه

ما خیلی دوس داریم برامون بنویسین. نوشتن بیشتر از ما ، به خودتون و وب فارسی کمک میکنه. مطمئنیم آینده وب فارسی قدر زحماتی که برای این بلاگ کشیده شده و زمانی که سازنده ها و نویسنده هاش کشیدن رو میدونه. شاید آینده کسی با مطلبی که ما مینویسیم رقم بخوره و بتونیم تکه ای از پازل رو براش حل کنیم

ممنون ازت که این مطلب رو تا انتها دنبال کردی :)

About

دست نوشته های فنی فارسی زبان

http://pullrequest.ir

License:MIT License


Languages

Language:CSS 53.2%Language:HTML 35.0%Language:JavaScript 11.3%Language:Shell 0.5%